Jak założyć formalnie jednoosobową działalność gospodarczą: Krok po kroku

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w Polsce to proces, który może wydawać się skomplikowany na pierwszy rzut oka, ale jest stosunkowo prosty, jeśli przeprowadzisz go krok po kroku.

W tym artykule przeprowadzę Cię przez cały proces, od przygotowania się do rejestracji, przez wypełnianie dokumentów, aż po pierwsze formalności po rozpoczęciu działalności.

1. Przygotowanie przed rejestracją

Przed zarejestrowaniem działalności warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi aspektami:

  • Nazwa firmy: Powinna zawierać Twoje imię i nazwisko (wymóg prawny) oraz, jeśli chcesz, dodatkowe określenie. Na przykład: “Jan Kowalski – Usługi IT”.
  • Rodzaj działalności: Określ, czym dokładnie będziesz się zajmować. Pomoże Ci w tym Polska Klasyfikacja Działalności (PKD). Możesz wybrać kilka kodów PKD, które będą najlepiej pasować do Twojej działalności.
  • Forma opodatkowania: Musisz wybrać formę opodatkowania, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Do wyboru masz: zasady ogólne (skala podatkowa), podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową.
  • Forma prowadzenia księgowości: Zastanów się, czy będziesz prowadzić księgowość samodzielnie, czy zlecisz to biuru rachunkowemu.

2. Rejestracja działalności gospodarczej

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej odbywa się poprzez złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Online: Najszybszy sposób to rejestracja przez Internet na stronie CEIDG.gov.pl. Wymagany jest profil zaufany lub podpis kwalifikowany, aby potwierdzić swoją tożsamość.
  • Osobiście: Możesz również złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta. Urzędnik pomoże Ci wypełnić formularz CEIDG-1.
  • Listownie: Możesz wysłać wypełniony formularz CEIDG-1 pocztą, jednak wtedy konieczne jest notarialne poświadczenie podpisu.

3. Wypełnienie formularza CEIDG-1

Formularz CEIDG-1 to podstawowy dokument, który musisz wypełnić. Oto, jakie informacje będą Ci potrzebne:

  • Dane osobowe: Imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania.
  • Nazwa firmy: Jak wspomniano wcześniej, musi zawierać Twoje imię i nazwisko.
  • Data rozpoczęcia działalności: Wybierz datę, od której chcesz zacząć formalnie działać.
  • Kody PKD: Określające rodzaj prowadzonej działalności.
  • Forma opodatkowania: Zaznacz wybraną formę opodatkowania.
  • Adres prowadzenia działalności: Miejsce, w którym będziesz prowadzić swoją firmę. Może to być Twój adres zamieszkania.

Po wypełnieniu i złożeniu formularza CEIDG-1, Twoja firma zostaje automatycznie zgłoszona do ZUS, GUS i urzędu skarbowego.

4. Formalności po rejestracji

Po rejestracji firmy musisz dopełnić kilku formalności:

  • Rejestracja VAT: Jeśli przewidujesz, że Twój obrót przekroczy limit (200 000 PLN rocznie) lub chcesz zostać płatnikiem VAT od razu, musisz złożyć formularz VAT-R w urzędzie skarbowym.
  • Zgłoszenie do ZUS: Jako przedsiębiorca musisz zgłosić siebie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Zazwyczaj dzieje się to automatycznie po rejestracji w CEIDG, ale warto to sprawdzić.
  • Założenie firmowego konta bankowego: Choć prawo nie wymaga, abyś miał osobne konto bankowe dla działalności, jest to zalecane, aby łatwiej było zarządzać finansami.

5. Pierwsze kroki po rozpoczęciu działalności

Po zakończeniu rejestracji możesz formalnie rozpocząć prowadzenie działalności. Oto kilka kluczowych rzeczy, o których warto pamiętać:

  • Prowadzenie księgowości: Upewnij się, że prowadzisz odpowiednią dokumentację księgową i archiwizujesz wszystkie faktury i rachunki. Możesz to robić samodzielnie lub zlecić księgowemu.
  • Płacenie podatków i składek ZUS: Pamiętaj o terminowych płatnościach składek ZUS i podatków. Nieprzestrzeganie terminów może skutkować karami.
  • Marketing i zdobywanie klientów: Zadbaj o promocję swojej firmy. Możesz stworzyć stronę internetową, założyć profile w mediach społecznościowych lub wykorzystać inne formy reklamy.

Podsumowanie

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce jest procesem stosunkowo prostym i szybkim.

Ważne jest, aby przygotować się odpowiednio przed rejestracją, wybrać odpowiednie formy opodatkowania i zadbać o formalności po rozpoczęciu działalności.

Aby szybo przejść przez proces zakładania firmy i otwarcia konta firmowego możesz skorzystać z wniosku mBank. Dzięki temu wypełnisz dane raz i jednocześnie założysz JDG i otworzysz darmowe konto bankowe. W razie problemów pracownicy mBanku pomogą Ci w procesie rejestracji firmy.

Powodzenia!

Umów bezpłatną rozmowę

Sprawdź jak Piotr może Ci pomóc wystartować z Twoją Butikową Agencją i rozkręcić ją do zarobków 10 tys. miesięcznie.

Podczas rozmowy poznam Twoje potrzeby, ustalimy gdzie obecnie jesteś w swoim życiu zawodowym w porównaniu z tym, gdzie chcesz być i powiem jak najlepiej mogę pomóc Ci osiągnąć Twoje cele.

Subskrybuj newsletter i odbierz bezpłatnie materiały!

Dołącz do naszych Subskrybentów i odbierz bezpłatne materiały

Sprawdź również inne artykuły

Zakładanie Agencji Marketingowej

10 kosztownych błędów, które popełniasz prowadząc butikową agencję marketingową

Myślisz o własnej agencji marketingowej przynoszącej minimum 10 000 zł miesięcznie? Zanim zaczniesz działać, poznaj najczęstsze błędy, które mogą Cię kosztować czas, pieniądze i potencjalnych ...
Czytaj dalej →
Zakładanie Agencji Marketingowej

Jak założyć formalnie jednoosobową działalność gospodarczą: Krok po kroku

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w Polsce to proces, który może wydawać się skomplikowany na pierwszy rzut oka, ale jest stosunkowo prosty, jeśli przeprowadzisz go ...
Czytaj dalej →
Pozyskiwanie Klientów do Agencji

Jak pozyskiwać klientów na usługę tworzenia stron internetowych? 7 sprawdzonych metod

Czy wiesz, że według najnowszych badań aż 36% małych firm w Polsce wciąż nie ma własnej strony internetowej? To ogromna szansa dla agencji marketingowych specjalizujących ...
Czytaj dalej →
Scroll to Top